HP (Hewlett-Packard) RK541AA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | HP (Hewlett-Packard) |
| SKU: | RK541AA |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Viewable Size: | 42 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1024 x 768 |
| Contrast Ratio: | 10000:1 |
| Brightness: | 1300 Nit |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | Serial - 9 pin D-shell (EIA 574/232) |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 28.20" |
| Width: | 41.7 in |
| Depth: | 41.70" |
| Depth Without Stand: | 3.30" |
| Weight: | 72.60 lbs 80 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 3D Y/C |
| General Features: | 3/2 Pulldown Multi-Language Menu Progressive Scan |
| Included Components: | Speakers Stand |
| Input: | A/V (Composite) Audio - Line In (1/8" Mini) Coaxial (RF) Component Video HDMI S-Video VGA |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Output: | Audio - Digital Optical Variable/Fixed Audio |
| Remote Control: | Basic Remote |
| Audio Format Supported: | Stereo |
| HDTV Compatible: | Yes |
| QAM Tuner: | Yes |
| Product Model: | PL4272N |
| Brand Name: | HP |
| Analog Tuner: | NTSC |
| RMS Output Power: | 10 W |
| Number of HDMI: | 3 |