JVC LT32A210 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | LT32A210 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 32 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Display Refresh Rate: | 50 Hz |
| Response Time: | 5 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080i |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 22.80" |
| Width: | 8.50" |
| Depth: | 31.37" |
| Depth Without Stand: | 3.75" |
| Weight: | 20.30 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 3D Y/C |
| Green Compliance: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| Weight with Stand (Approximate): | 21.20 lb |
| RMS Output Power: | 20 W |
| Number of HDMI: | 2 |