Mitsubishi LT46164 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Mitsubishi |
| SKU: | LT46164 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV w/ Edge LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 46 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Refresh Rate: | 120 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 30.20" |
| Width: | 2.90" |
| Depth: | 43.30" |
| Depth Without Stand: | 2.90" |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |