Naxa NT1902 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Naxa |
| SKU: | NT1902 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LED-LCD TV w/ LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 19 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Static Contrast Ratio: | 600:1 |
| Brightness: | 300 Nit |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Digital Audio Yes Headphone Yes |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Physical Specifications | |
| Depth Without Stand: | 5.9 in |
| Weight: | 7.70 lbs |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B0056C690C |