Olevia 747I Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Olevia |
| SKU: | 747I |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 47 in |
| Viewable Size: | 47 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Static Contrast Ratio: | 1600:1 |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 38.1 in |
| Width: | 46.4 in |
| Depth: | 13.8 in |
| Weight: | 164 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Yes |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 4-Line Digital (3D Motion Adaptive) |
| General Features: | 2/2 Pulldown 3/2 Pulldown Headphone Jack Progressive Scan |
| Included Components: | Stand |
| Input: | A/V (Composite) Analog Coaxial(RF) Component Video HDMI VGA |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Output: | Audio - Digital Optical Audio - Line Out (1/8" Mini) Variable/Fixed Audio |
| Picture in Picture: | Dual Tuner PIP |
| Remote Control: | Universal Remote |
| Audio Format Supported: | MTS Stereo Stereo |
| HDTV Compatible: | Yes |
| Horizontal Viewing Angle: | 178 degrees |
| Vertical Viewing Angle: | 178 degrees |
| QAM Tuner: | Yes |
| Frequency Band: | Ports Description: Firmware Upgrade by USB Audio Out: Optical |
| Response Time: | 8 ms |
| Product Series: | 7 |
| Analog Tuner: | NTSC |
| RMS Output Power: | 25 W |
| Number of HDMI: | 2 |