Pioneer PDP4350HD Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Pioneer |
| SKU: | PDP4350HD |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 43 in |
| Viewable Size: | 43 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1024 x 768 (XGA) |
| Brightness: | 1100 Nit |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 480i (SDTV) 768p |
| Digital Tuner: | DVB-T (MPEG-2) |
| Interface | |
| Interface Connection: | Firewire Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes S-Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 25.7 in |
| Width: | 44.1 in |
| Depth: | 3.7 in |
| Depth Without Stand: | 3.69" |
| Weight: | 59 lbs 12.80 lbs |
| Additional Specifications | |
| General Features: | 3/3 Pulldown Progressive Scan |
| Included Components: | Remote Control Speakers Stand |
| Input: | A/V (Composite) Analog Coaxial(RF) Component Video Front A/V (Composite) Front S-Video HDMI i.LINK S-Video VGA |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Output: | Audio - Digital Optical Coaxial (RF) S-Video |
| Picture in Picture: | Advanced PIP Functions Dual Tuner PIP |
| Remote Control: | Basic Remote |
| Slots: | cableCARD |
| Broadcast Format: | ATSC (Digital) NTSC (analog) |
| HDTV Compatible: | Yes |