Samsung PN50C7000 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PN50C7000 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Viewable Size: | 49.9 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Response Time: | 0.01 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 31.80" |
| Width: | 8.90" |
| Depth: | 47.70" |
| Depth Without Stand: | 1.40" |
| Weight: | 54 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |