Sansui HDLCD2612 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sansui |
| SKU: | HDLCD2612 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 26 in |
| Viewable Size: | 26 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Static Contrast Ratio: | 800:1 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 19.61 in |
| Width: | 26.1 in |
| Depth: | 8.43 in |
| Depth Without Stand: | 3.78 in |
| Weight: | 18.70 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Additional Specifications | |
| Input: | Component Video Composite Video HDMI S-Video VGA |
| Output: | Audio - Digital Coaxial |
| Response Time: | 8 ms |
| Product Series: | S |
| Comb Filter: | 3D Y/C |
| Green Compliance: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| Number of HDMI: | 2 |