Sansui SLED2900 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sansui |
| SKU: | SLED2900 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LED-LCD TV w/ LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 29 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Contrast Ratio: | 1 000 000:1 |
| Response Time: | 8.50 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Other Features | |
| Smart TV: | 32111119226 |
| VESA Mount: | 100 x 100 |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Physical Specifications | |
| Height: | 16.89 in |
| Width: | 26.07 in |
| Depth: | 6.69 in |
| Depth Without Stand: | 2.7 in |
| Weight: | 10.40 lbs |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B009KY5WNM |