Sceptre X32BVFULLHD Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sceptre |
| SKU: | X32BVFULLHD |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 32 in |
| Viewable Size: | 31.5 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 2500:1 |
| Brightness: | 500 Nit |
| Response Time: | 6 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 23.5 in |
| Width: | 31.5 in |
| Depth: | 9.8 in |
| Weight: | 30.40 lbs |
| Additional Specifications | |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (2.5mm) Component Video Composite Video Front/Side Component Video Front/Side RCA Composite Front/Side S-Video HDMI S-Video VGA |
| Output: | Audio - Digital Optical |
| Response Time: | 6 ms |
| Product Model: | X32BV-FullHD |
| Brand Name: | Sceptre |
| Comb Filter: | 3D Y/C |
| Analog Tuner: | NTSC |
| RMS Output Power: | 7 W |
| Number of HDMI: | 2 |