SEIKI Digital SE55UY04 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | SEIKI Digital |
| SKU: | SE55UY04 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD w/ Edge LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 55 in |
| Viewable Size: | 55 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 3840 x 2160 |
| Display Refresh Rate: | 120 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 4K (UHDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 4K (UHDTV) 720p (HDTV) |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Audio Video Connectors: | Component Video Digital Audio HDMI Headphone VGA |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
| Physical Specifications | |
| Height: | 31.8 in |
| Width: | 49.58 in |
| Depth: | 11.42 in |
| Depth Without Stand: | 3.81 in |
| Weight: | 46.3 lbs |