

The SunBriteTV SB-6560HD 65 In. 1080p Full-HD Outdoor LED HDTV, in Silver, has an extra bright Full-HD 1080p LCD screen integrated into an all-weather ASA outdoor-rated resin exterior that protects the internal components from rain, snow, dirt and insects. The Multi-Fan Airflow System keeps the TV cool and dry in temperatures up to 122 degrees F. Plus an innovative Water-tight Cable Entry System with pass-through design keeps cables dry and allows for simplified connectivity.Package Content:silver 65 in. all weather lcd hdtvwaterproof remote controloutdoor dust covermanualwarrantyAbility to operate in cold weather (-24 degrees F)Powder-coated aluminum exterior for outstanding strength and durabilityRS232 control feature set to maximize system integration and programming security16 9 aspect ratio5000 1 contrast ratioHeight 35.90Width 60.50Depth 7.50Weight 145.00Color SilverOperating SystemBatteries IncludedBatteries RequiredNumber of Batteries 1Battery Type Lithium (included)Language EnglishAssembly Required
| Basic Info |
| Brand: | SunBriteTV |
| SKU: | SB6560HDSL |
| Display Panel |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 65 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Static Contrast Ratio: | 5 000:1 |
| Display Refresh Rate: | 240 Hz |
| Response Time: | 6.50 ms |
| Broadcast Standards |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications |
| Depth Without Stand: | 7.5 in |
| Weight: | 154.00 lbs |
| Additional Specifications |
| Enhanced Refresh Rate: | 240 Hz |
| Energy Consumption per Year: | 408 kWh |
| Number of HDMI: | 4 |
| Product Line: | Signature |
| Color: | Silver |
| Analog Tuner: | NTSC |
| Product Model: | 6560HD |
| Remote Control Included: | Yes |
| Brand Name: | SunBriteTV |
| RMS Output Power: | 20 W |
| Response Time: | 6.50 ms |
| Local Availability: | Yes |
SunBriteTV SB4610HDSunBriteTV SB3270HDBL