Sylvania LC320SLX Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sylvania |
| SKU: | LC320SLX |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 32 in |
| Viewable Size: | 31.5 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Static Contrast Ratio: | 1000:1 |
| Brightness: | 500 Nit |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 22.2 in |
| Width: | 30 in |
| Depth: | 9.3 in |
| Depth Without Stand: | 4.3 in |
| Weight: | 20 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Additional Specifications | |
| Input: | Component Video Front/Side HDMI Front/Side RCA Composite Front/Side S-Video HDMI |
| Output: | Audio - Digital Coaxial |
| Response Time: | 8 ms |
| Product Model: | LC320SLX |
| Brand Name: | Funai |
| Comb Filter: | 3D Y/C |
| Green Compliance: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| RMS Output Power: | 10 W |
| Number of HDMI: | 3 |
| Product Line: | SYLVANIA |