ViewSonic N3235W Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | ViewSonic |
| SKU: | N3235W |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 32 in |
| Viewable Size: | 31.5 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1360 x 768 |
| Contrast Ratio: | 1200:1 |
| Brightness: | 500 cd/m2 |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 768p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 24.8 in |
| Width: | 31.5 in |
| Depth: | 8.3 in |
| Depth Without Stand: | 4.6 in |
| Weight: | 34 lbs |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Headphone Jack |
| Included Components: | Speakers Stand |
| Input: | Component Video HDMI S-Video VGA |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Output: | Audio - Digital Optical |
| Pitch: | 0.51075 mm |
| Remote Control: | Basic Remote |
| Audio Format Supported: | MTS Stereo Stereo |
| HDTV Compatible: | Yes |
| Horizontal Viewing Angle: | 178 degrees |
| Vertical Viewing Angle: | 178 degrees |
| Frequency Band: | Ports Description: 3.5mm mini stereo audio in 3.5mm mini stereo audio out |
| Response Time: | 8 ms |
| Product Model: | N3235W |
| Brand Name: | Viewsonic |
| Analog Tuner: | NTSC |
| RMS Output Power: | 10 W |
| Number of HDMI: | 1 |