ViewSonic N4285P Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | ViewSonic |
| SKU: | N4285P |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Viewable Size: | 42 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 2 000:1 |
| Brightness: | 500 cd/m2 |
| Response Time: | 6.50 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 30.5 in |
| Width: | 40.3 in |
| Depth: | 11.6 in |
| Weight: | 57.50 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Yes |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B000YENTPK |
| Comb Filter: | 4-Line Digital (3D Motion Adaptive) |
| General Features: | Anti-Reflection Glass Coating Headphone Jack Multi-Language Menu Progressive Scan |
| Included Components: | Speakers Stand |
| Input: | A/V (Composite) Audio - Line In (1/8" Mini) Coaxial (RF) Component Video HDMI S-Video VGA |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Output: | Audio - Digital Optical Audio - Line Out (1/8" Mini) |
| Pitch: | 0.4845 cm |
| Remote Control: | Basic Remote |
| Audio Format Supported: | Stereo |
| HDTV Compatible: | Yes |
| Horizontal Viewing Angle: | 176 degrees |
| Vertical Viewing Angle: | 176 degrees |
| QAM Tuner: | Yes |