

The key to the ViewSonic's big performance is its no-compromise 1920 x 1080 full HD LCD panel. Advanced image processing and a fast 5ms video response rate combine to produce clear, detailed pictures, while the set's high 300 cd/m2 brightness and 8000:1 dynamic contrast ratio generate rich, vivid colors. You'll easily tune in local digital, HD, and standard broadcasts, courtesy of the set's integrated ATSC/NTSC/QAM tuner, in addition to programs from your cable or satellite provider. The ViewSonic VT2230 also comes with all the inputs you'll need to enjoy Blu-ray and DVD movies, digital photos and videos, and that growing collection of games for your entertainment console. There are HDMI and component jacks for your digital devices, and S-Video and composite connections for legacy equipment such as VCRs. The VT2230 also can be used as a superb, space-saving PC monitor. Just plug your desktop or notebook PC into the 15-pin VGA jack, connect an audio cable to the monitor, and you're all set. When you need big performance from a small-footprint HDTV/monitor, consider the ViewSonic VT2230. It delivers premium enjoyment where space is at a premium.
| Basic Info |
| Brand: | ViewSonic |
| SKU: | VT2230 |
| Display Panel |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 22 in |
| Viewable Size: | 22 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 8000:1 |
| Static Contrast Ratio: | 1000:1 |
| Brightness: | 300 Nit |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 5 ms |
| Broadcast Standards |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications |
| Height: | 16.6 in |
| Width: | 20.9 in |
| Depth: | 8.4 in |
| Depth Without Stand: | 3.4 in |
| Weight: | 12.10 lbs |
| Other Features |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star |
| Additional Specifications |
| General Features: | Headphone Jack |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Component Video Composite Video HDMI S-Video VGA |
| Output: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) |
| Response Time: | 5 ms |
| Product Model: | VT2230 |
| Brand Name: | Viewsonic |
| Green Compliance: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| RMS Output Power: | 6 W |
| Number of HDMI: | 1 |
ViewSonic VT2300LEDViewSonic VT1930