ViewSonic VT2405LED Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | ViewSonic |
| SKU: | VT2405LED |
| Display Panel | |
| Display Type: | LED-LCD TV w/ Edge LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 24 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Static Contrast Ratio: | 1 000:1 |
| Brightness: | 300 Nit |
| Response Time: | 5 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 200 x 100 |
| Green Compliance: | RoHS REACH Energy Star |
| Physical Specifications | |
| Height: | 16.20 in |
| Width: | 22.10 in |
| Depth: | 8.50 in |
| Depth Without Stand: | 1.5 in |
| Weight: | 10.30 lbs |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B007YZENDE |