Viore LED22VF60 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Viore |
| SKU: | LED22VF60 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV w/ Direct LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 22 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 30000:1 |
| Brightness: | 300 Nit |
| Display Refresh Rate: | 50 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 15.90" |
| Width: | 7.87" |
| Depth: | 21" |
| Depth Without Stand: | 2" |
| Weight: | 9.08 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |