Westinghouse DWM55F1Y1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Westinghouse |
| SKU: | DWM55F1Y1 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD w/ Edge LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 55 in |
| Viewable Size: | 54.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 1080p (HDTV) 1080i (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Audio Video Connectors: | VGA HDMI Digital Audio Composite Video Component Video |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Physical Specifications | |
| Height: | 31.8 in |
| Width: | 49.6 in |
| Depth: | 11.4 in |
| Depth Without Stand: | 3.8 in |
| Weight: | 45.1 lbs |