Westinghouse LTV32W3 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Westinghouse |
| SKU: | LTV32W3 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 32 in |
| Viewable Size: | 32 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Contrast Ratio: | 1000:1 |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 768p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | Ethernet - RJ45 Twisted-Pair (XBaseT) |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes DVI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 24.2 in |
| Width: | 32.3 in |
| Depth: | 8.1 in |
| Weight: | 29.70 lbs |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 3D Digital |
| General Features: | Closed Caption Multi-Language Menu SAP |
| Included Components: | Batteries Speakers Stand User Manual |
| Input: | A/V (Composite) Analog Coaxial(RF) Component Video DVI HDMI S-Video VGA |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Output: | Audio - Digital Coaxial Variable/Fixed Audio |
| Remote Control: | Same Brand Remote |
| Audio Format Supported: | MTS Stereo |
| HDTV Compatible: | Yes |
| Horizontal Viewing Angle: | 176 degrees |
| Vertical Viewing Angle: | 176 degrees |