Zenith Z37LZ5D Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Zenith |
| SKU: | Z37LZ5D |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 37 in |
| Viewable Size: | 37 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Contrast Ratio: | 1200:1 |
| Brightness: | 600 cd/m2 |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 768p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | Serial - 9 pin D-shell (EIA 574/232) |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 26.6 in |
| Width: | 41.8 in |
| Depth: | 5.4 in |
| Weight: | 54 lbs |