Action Technologies STCEPCD1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Action Technologies |
| SKU: | STCEPCD1 |
| Product Type | |
| Product Type: | Palm Held Camcorder |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 2 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | SD Card |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 720 x 480 |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2 in |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Power | |
| Power Source: | AAA |
| Dimensions | |
| Height: | 1.25 in |
| Width: | 1.5 in |
| Depth: | 3 in |
| Weight: | 3 lbs |