Aiptek ACTIONHDGVS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Aiptek |
| SKU: | ACTIONHDGVS |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 7.50 mm to 21.50 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1440 x 1080 |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Video Capture Format: | MOV (QuickTime) |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Interface Connection: | 1 x Microphone 1 x Component Video Out 1 x USB 2.0 USB 1 x DC Power In |
| Flash Memory Capacity: | 128 MB |
| Built-in Memory: | 128 MB |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 3.5 in |
| Width: | 5 in |
| Depth: | 2 in |
| Weight: | 6.4 oz |
| Additional Specifications | |
| Built-in Memory: | 128 MB |