Aiptek AHD Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Aiptek |
| SKU: | AHD |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MOV (QuickTime) |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Speaker |
| LCD Screen Size: | 2.4 in |
| Interface Connection: | A/V Input A/V Output USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 6 MB |
| Flash Memory Capacity: | 6 MB |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Battery Life: | 90 minute(s) |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 2x |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Battery Battery Recharger Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap |
| Max Aperture: | 3 1/f |
| Max Focal Length: | 7.45 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3200 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2400 pixels |
| Min Focal Length: | 7.45 mm |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) PAL (analog) |
| Built-in Memory: | 6 MB |
| Exposure Settings: | Auto Exposure |
| Flash: | Built-in Auto Flash Flash Cancel (Off) Forced / Fill Flash |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Frame Rate at Max Resolution: | 30 frames/s (fps) |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Product Model: | A-HD |
| Brand Name: | Aiptek |
| Maximum Image Resolution: | 3200 x 2400 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Effective Image Resolution: | 5 Megapixel |