Aiptek DV5900 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Aiptek |
| SKU: | DV5900 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | JPEG MPEG-4 |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Speaker MP3 Player PC Connection Self Timer |
| Interface Connection: | A/V Output Headphone Jack USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 16 MB |
| LCD Screen Size: | 1.50 in |
| Flash Memory Capacity: | 16 MB |
| Power | |
| Power Source: | (2) AA Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 3.86 in |
| Width: | 2.57 in |
| Depth: | 1.28 in |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 4x |