Aiptek ISDV2 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Aiptek |
| SKU: | ISDV2 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | DV |
| Maximum Video Capture Resolution: | 720 x 480 |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Built-in Speaker MP3 Player |
| LCD Screen Size: | 1.5 in |
| Interface Connection: | A/V Output USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 16 MB |
| Flash Memory Capacity: | 16 MB |
| Power | |
| Power Source: | AA |
| Dimensions | |
| Height: | 2.8 cm |
| Width: | 1.4 in |
| Depth: | 3.4 in |
| Dimensions: | 2.80" Height x 1.40" Width x 3.40" Depth |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 4x |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Battery Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap Editing Software Headphones |
| Max Horizontal Image Resolution: | 2560 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1920 pixels |
| Min Focus Distance: | 15.75 in |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) PAL (analog) |
| Audio Support: | MP3 Stereo |
| Built-in Memory: | 16 MB |
| Exposure Settings: | Auto Exposure |
| Flash: | Built-In Auto Flash Red-Eye Reduction |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Frame Rate at Max Resolution: | 20 frames/s (fps) |
| White Balance: | Auto Preset Modes |