Aiptek GOHD Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Aiptek |
| SKU: | GOHD |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light |
| LCD Screen Size: | 2.40 in |
| Interface Connection: | 1 x Component Video Out 1 x USB |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium Battery |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Case Carrying Strap |
| Max Aperture: | 3.6 1/f |
| Max Focal Length: | 21.5 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 2560 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1920 pixels |
| Min Focal Length: | 7.5 mm |
| Min Focus Distance: | 1.97 in |
| Video Broadcast Standards: | ATSC (Digital) NTSC (analog) PAL (analog) |
| Audio Support: | Stereo |
| Exposure Settings: | Auto Exposure |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Frame Rate at Max Resolution: | 30 frames/s (fps) |
| White Balance: | Auto |
| Frequency Band: | Recharge Battery via USB Built-in LED Lights Night Shot |
| Maximum Image Resolution: | 2560 x 1920 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Effective Image Resolution: | 5 Megapixel |
| Progressive Scan: | Yes |