Aiptek ISDV24W Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Aiptek |
| SKU: | ISDV24W |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 4x |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| Maximum Video Capture Resolution: | 720 x 480 |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.40 in |
| Interface Connection: | 1 x Audio/Video Out 1 x USB 2.0 USB 1 x Headphone |
| Flash Memory Capacity: | 16 MB |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 3.39" Height x 1.42" Width x 2.83" Depth |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Stereo MP3 Player DV DSC MP3 Player Voice Recorder and Mass Storage Device |
| Exposure Control: | Auto |
| White Balance Modes: | Auto Sunny Cloudy Fluorescent Tungsten |
| Maximum Image Resolution: | 3264 x 2448 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Effective Video Resolution: | 5 Megapixel |
| Total Camcorder Resolution: | 5 Megapixel |