Aiptek MPVR Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Aiptek |
| SKU: | MPVR |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Memory MultiMediaCard SD Memory Card |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Image Stabilization: | Digital |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Speaker MP3 Player PC Connection Self Timer Viewfinder |
| Built-in Memory: | 16 MB |
| LCD Screen Size: | 2.40 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x Headphone |
| Flash Memory Capacity: | 32 MB |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery Rechargeable Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 4.1 in |
| Width: | 1.25 in |
| Depth: | 2.6 in |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 4x |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Battery Battery Recharger Cables Carrying Strap Headphones |
| Max Horizontal Image Resolution: | 2848 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2136 pixels |
| Min Focus Distance: | 15.7 in |
| Max Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) PAL (analog) |
| Audio Support: | Stereo |
| Special Effects: | Black and White Classic Film |
| Built-in Memory: | 16 MB |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Exposure Bracketing |
| Flash: | Built-in Flash |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Camera Type: | Fixed |
| Frame Rate at Max Resolution: | 30 frames/s (fps) |
| Total Pixels: | 6000000 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |