Aiptek MPVRPLUSCB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Aiptek |
| SKU: | MPVRPLUSCB |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.33" |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 4x |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Memory Card |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.40 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x Headphone |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.80 oz |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | First hand held multi-functional Media Player / Video Recorder MPEG4 Video Clip Recording 8 Megapixel interpolated resolution Image Stabilization Operational Modes: Auto Adjustment Presets Auto Exposure Bracketing Stops Over Exposures Night Mode Digital Still Memory Mode Voice Recording Mode Infinity Continuous Recording Additional Functions: Digital Voice Recorder Voice Recorder MP3 Player Digital Camera TV/Video Recorder Data Storage |
| Exposure Control: | Auto Exposure |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Effective Image Resolution: | 5 Megapixel |