Aiptek MZDV Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Aiptek |
| SKU: | MZDV |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 8x |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 720 x 480 |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light |
| Built-in Memory: | 32 MB |
| LCD Screen Size: | 2.40 in |
| Interface Connection: | 1 x Video Out 1 x USB 1 x DC Power In |
| Flash Memory Capacity: | 32 MB |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 4.45 in |
| Width: | 1.3 in |
| Depth: | 2.76 in |
| Dimensions: | 4.45" Height x 1.30" Width x 2.76" Depth |
| Additional Specifications | |
| Built-in Memory: | 32 MB |