Archos 500705 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Archos |
| SKU: | 500705 |
| General Features | |
| Hard Drive Capacity: | 20 GB |
| LCD Screen Size: | 2.20 in |
| Interface Connection: | 1 x Composite Video Out 1 x Audio In 1 x Headphone 1 x USB 2.0 USB 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 2.3 in |
| Width: | 4.1 in |
| Depth: | 0.7 in |
| Weight: | 6.64 oz |
| Dimensions: | 2.30" Height x 4.10" Width x 0.70" Depth - (Approx) |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 2x |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Built-In Camcorder |
| Image Format: | BMP JPEG |
| Included Components: | A/V Cable Carrying Case Headphones USB Cable |
| Input: | USB 2.0 |
| Output: | A/V (Composite) Headphone Out (1/8" Mini) |
| System Type: | PC |
| Video Format: | AVI MPEG-4 WMV |
| Audio Format: | MP3 WAV WMA |
| Battery Life (Audio): | 10 hour(s) |
| Battery Life (Video): | 4 hour(s) |
| Video Playback: | Yes |