Canon 0059B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 0059B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.16 in |
| Image Sensor: | CCD |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Digital Zoom: | 360 X |
| Filter Diameter: | 28 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Mini DV |
| Minimum Lux Rating: | 2 lux |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-in Light Built-in Speaker PCM Digital Recording Time Code Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.4 in |
| Interface Connection: | A/V Input A/V Output IEEE 1394 |
| Power | |
| Power Source: | AC Input Lithium-Ion Battery Rechargeable Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 5.1 in |
| Width: | 3.7 in |
| Depth: | 2 in |
| Weight: | 15.2 oz |
| Additional Specifications | |
| Description: | ZR100 Mini DV Camcorder |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables |
| Max Aperture: | 1.6 1/f |
| Max Focal Length: | 56 mm |
| Min Focal Length: | 2.8 mm |
| Min Focus Distance: | 3.3 ft |
| SKU: | D0059B001 |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | PCM Stereo |
| Special Effects: | 16:9 Wide Screen TV Effect Black and White Horizontal Wipe Mirror Mosaic Sepia Vertical Wipe |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Camera Type: | Fixed |
| Total Pixels: | 680000 |
| White Balance: | Auto Manual |
| Microphone Technology: | Electret Condenser |
| Viewfinder Type: | Electronic |
| Product Series: | ZR |
| Brand Name: | Canon |
| Total Camcorder Resolution: | 0.7 Megapixel |