Canon 0275B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 0275B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Size: | 0.22" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 18 X |
| Digital Zoom: | 360x |
| Filter Diameter: | 34 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Mini DV MultiMediaCard SD Memory Card |
| Video Capture Format: | DV |
| Minimum Lux Rating: | 1.8 lux |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Speaker Date Code Fader Function PC Connection Time Code Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x IEEE 1394 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery Rechargeable Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 3.1 in |
| Width: | 2.8 in |
| Depth: | 5.2 in |
| Weight: | 1.1 lbs |
| Dimensions: | 3.10" Height x 2.80" Width x 5.20" Depth - Excluding protrusions |