Canon 0333B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 0333B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.35 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200 X |
| Filter Diameter: | 34 mm |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | DV MJPEG |
| Image Stabilization: | Digital |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| Minimum Lux Rating: | 0.6 lux |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Fader Function PC Connection Self Timer Time Code Viewfinder |
| Removable Flash Memory Included: | 16 MB |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x IEEE 1394 1 x S-Video In/Out 1 x Headphone |
| Power | |
| Power Source: | AC Input Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 4 in |
| Width: | 2 in |
| Depth: | 4 in |
| Weight: | 14.5 oz |
| Dimensions: | 4" Height x 2" Width x 4" Depth - Excluding maximum protrusions |