Canon 3423B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 3423B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.166 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 37 X |
| Digital Zoom: | 2000 X |
| Focal Length: | 2.60 mm to 96.20 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage SDHC Card |
| Video Capture Format: | MPEG-2 |
| Minimum Lux Rating: | 1.3 |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Interface Connection: | A/V Output USB - Universal Serial Bus |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 2.3 in |
| Width: | 2.2 in |
| Depth: | 4.8 in |
| Weight: | 10.1 oz |
| Dimensions: | 2.30" Height x 2.20" Width x 4.80" Depth |
| Additional Specifications | |
| Exposure Control: | Auto Program AE Shutter Priority |
| White Balance Modes: | Auto Daylight Tungsten Manual |
| Product Model: | FS200 |
| Product Series: | FS |
| Brand Name: | Canon |
| Maximum Image Resolution: | 1024 x 768 |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| Effective Image Resolution: | 0.5 Megapixel |
| Effective Video Resolution: | 0.4 Megapixel |
| Total Camcorder Resolution: | 0.7 Megapixel |
| Longest Shutter Speed: | 1/500 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 45.80 mm to 1695 mm |