Canon 0751B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 0751B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.26 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200 X |
| Filter Diameter: | 27 mm |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MPEG-2 |
| Minimum Lux Rating: | 1.3 |
| Image Stabilization: | Digital |
| Recording Media: | Optical Drive Memory Card DVD |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Built-in Speaker Fader Function PC Connection Self Timer Self-Demo Mode Viewfinder |
| Interface Connection: | A/V Output S-Video USB - Universal Serial Bus |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery Rechargeable Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 3.4 in |
| Width: | 1.9 in |
| Depth: | 4.8 in |
| Weight: | 14.6 oz |
| Dimensions: | 3.40" Height x 1.90" Width x 4.80" Depth - Excluding protrusions |