Canon 0967B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 0967B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 3 |
| Image Sensor Size: | 0.33" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Filter Diameter: | 72 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| Minimum Lux Rating: | 4 lux |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.40 in |
| Interface Connection: | 1 x Video Out 1 x Composite Video Out 1 x IEEE 1394 2 x Audio In/Out 1 x Microphone 1 x Headphone 1 x LANC 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 5.40 lbs - not including lens and battery pack 8.30 lbs - fully loaded |
| Dimensions: | 8.70" Height x 8.90" Width x 19.50" Depth |