Canon 1191B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 1191B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 3 |
| Image Sensor Size: | 0.33" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Filter Diameter: | 72 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| Video Capture Format: | DV |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 0.4 lux |
| Image Stabilization: | Optical |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.80 in |
| Interface Connection: | 1 x IEEE 1394 1 x LANC 1 x BNC Video Out 1 x DC Power In |
| Removable Flash Memory Included: | 16 MB |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Battery Life: | 7 hour(s) |
| Dimensions | |
| Height: | 7.4 in |
| Width: | 6.4 in |
| Depth: | 13.8 in |
| Weight: | 4.60 lbs - not including lens and battery pack 5.20 lbs - fully loaded |
| Product Type | |
| Product Type: | Professional Camcorder |
| Additional Specifications | |
| Description: | XH-A1 3CCD HDV Camcorder |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Battery Carrying Strap Recording Media Remote |
| Max Aperture: | 1.6 1/f |
| Max Focal Length: | 108 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1920 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1080 pixels |
| Min Focal Length: | 5.4 mm |
| Min Focus Distance: | 20 mm |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | PCM Stereo |
| Special Effects: | 16:9 Wide Screen TV Effect |
| Maximum Shutter Speed: | 16000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 3 1/f |
| Flash: | Accessory Shoe |
| Focus Features: | Manual Focus |
| Frame Rate at Max Resolution: | 30 frames/s (fps) |
| Total Pixels: | 1670000 |
| White Balance: | Manual Preset Modes TTL Auto |
| Viewfinder Type: | Electronic |
| Product Series: | XH |
| Effective Video Resolution: | 4.7 Megapixel |
| Total Camcorder Resolution: | 5 Megapixel |
| Product Model: | XH A1 |
| Brand Name: | Canon |
| Maximum Image Resolution: | 1920 x 1080 |
| Exposure Control: | Program AEShutter Priority (Tv)Aperture Priority (Av)Manual |
| Maximum Video Lines: | 1080 |
| SKU: | D1191B001US |
| Parent Retsku: | B000H7GSG6 |
| Interlaced Scan: | Yes |
| Frequency Band: | Effective Pixels in SD Modes:4:3: Approximate 3.51 MegaPixels16:9: Approximate 4.68 MegaPixelsMenu Languages:GermanSpanishFrenchItalianPolishRussianEnglishChinese (simplified)Japanese |
| Memory Card Type Include: | Secure Digital (SD) Card |