Canon 1878B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 1878B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.16" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 35 X |
| Digital Zoom: | 1000x |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| Minimum Lux Rating: | 2 lux |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Built-in Speaker PC Connection |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Interface Connection: | 1 x IEEE 1394 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 3.6 in |
| Width: | 2.2 in |
| Depth: | 4.7 in |
| Weight: | 13.40 oz - Body Only |
| Dimensions: | 3.60" Height x 2.20" Width x 4.70" Depth - not including grip belt |