Canon 1629B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 1629B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 3 |
| Image Sensor Size: | 0.33" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Filter Diameter: | 72 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Mini DV MultiMediaCard SD Memory Card |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1440 x 1080 |
| Image Stabilization: | Optical |
| Video Capture Format: | HDV DV |
| Minimum Lux Rating: | 0.4 lux |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Speaker Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.8 in |
| Interface Connection: | A/V Output Component Video Composite BNC Output Firewire / i.Link / DV (IEEE 1394) LANC Terminal Mic |
| Removable Flash Memory Included: | 16 MB |
| Dimensions | |
| Height: | 6.4 in |
| Width: | 7.4 in |
| Depth: | 13.8 in |
| Weight: | 4.60 lbs - not including lens and battery pack 5.20 lbs - fully loaded |
| Dimensions: | 7.40" Height x 6.40" Width x 13.80" Depth - not including grip belt 7.40" Height x 6.40" Width x 12.40" Depth - not including the lens hood and grip belt |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables - Audio/Video Carrying Strap Remote |
| Max Focal Length: | 90 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1920 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1080 pixels |
| Min Aperture: | 1.6 1/f |
| Min Focal Length: | 4.5 mm |
| Audio Support: | Stereo |
| Maximum Shutter Speed: | 15000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 3 1/x sec. |
| Exposure Settings: | AE Lock Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes |
| Flash: | Accessory Shoe |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |