Canon 2055B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2055B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.37 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200 X |
| Filter Diameter: | 37 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Mini DVD-R DL Mini DVD-R/RW miniSD Card |
| Video Capture Format: | DV |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Minimum Lux Rating: | 0.3 |
| Image Stabilization: | Optical |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Built-in Speaker Fader Function PictBridge Support |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Interface Connection: | A/V Output USB - Universal Serial Bus |
| Power | |
| Power Source: | Lithium Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 3.5 in |
| Width: | 2.4 in |
| Depth: | 5.1 in |
| Weight: | 1.1 lbs |
| Dimensions: | 3.50" Height x 2.40" Width x 5.10" Depth - not including grip belt |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables - Audio/Video Cables - USB Editing Software Recording Media Remote |
| Max Aperture: | 1.8 1/f |
| Max Focal Length: | 61 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 2592 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1944 pixels |
| Min Focal Length: | 6.1 mm |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | Dolby Digital / AC3 Stereo |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Multiple Exposure Multiple Program Modes |
| Flash: | Built-in Auto Flash |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Frequency Band: | 3.68 MegaPixels Video Resolution in Widescreen (16:9) Mode Built-in Electronic Lens |