Canon 2064B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2064B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.16" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 35 X |
| Digital Zoom: | 1000 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Mini DVD-R Mini DVD-R DL Mini DVD-R/RW |
| Video Capture Format: | DV |
| Minimum Lux Rating: | 2 |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Speaker Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Interface Connection: | A/V Output USB - Universal Serial Bus |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 3.5 in |
| Width: | 2.1 in |
| Depth: | 5 in |
| Weight: | 14.24 oz - not including lens and battery pack |
| Dimensions: | 3.50" Height x 2.10" Width x 5" Depth |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables - Audio/Video Cables - USB |
| Max Aperture: | 2.0 1/f |
| Max Focal Length: | 91 mm |
| Min Focal Length: | 2.6 mm |
| Audio Support: | Dolby Digital / AC3 Stereo |
| Exposure Settings: | AE Lock Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus Multiple Point Focusing |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Frequency Band: | Built-in Lens Cover Easy Menu System Effective Pixels in Widescreen (16:9) Modes: Approximate 450 KiloPixels (IS OFF) Approximate 360 KiloPixels (IS ON) Menu Languages: English Japanese French German Spanish Russian Simplified Chinese Traditional Chinese Korean Italian Polish Romanian Turkish U |