Canon 2487B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2487B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.17" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 37 X |
| Digital Zoom: | 2000 X |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | DV |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| Recording Media: | Tape Drive MiniDV |
| Minimum Lux Rating: | 2 lux |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Speaker Fader Function PictBridge Support Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Interface Connection: | 1 x Microphone 1 x IEEE 1394 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium Battery |
| Battery Life: | 95 minute(s) |
| Dimensions | |
| Height: | 5.0 in |
| Width: | 2.7 in |
| Depth: | 3.2 in |
| Weight: | 13.40 oz - camcorder body only |
| Dimensions: | 5" Height x 2.70" Width x 3.20" Depth - not including grip belt |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables - Audio/Video |
| Max Aperture: | 2.0 1/f |
| Max Focal Length: | 96.2 mm |
| Min Focal Length: | 2.6 mm |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | Stereo |
| Maximum Shutter Speed: | 15 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 2000 1/x sec. |
| Exposure Settings: | AE Lock Auto Exposure |
| Flash: | Flash Not Included |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus Multiple Point Focusing |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Frequency Band: | Built-in LCD video light Built-in Speaker & Mic Effective Pixels: Tape: 16:9 - approx. 360 Kilopixels (ADV.Z off) 16:9 - approx. 450 Kilopixels (ADV.Z on wide) 16: |
| Parent Retsku: | B001144JRO |