Canon 3238B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 3238B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 3 |
| Image Sensor Size: | 0.30" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Filter Diameter: | 72 mm |
| Focal Length: | 4.50 mm to 90 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| Video Capture Format: | HDV DV |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 0.3 lux |
| Image Stabilization: | Optical |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.80 in |
| Interface Connection: | 1 x 6-pin IEEE 1394 1 x Component Video Out 2 x 3-pin XLR 1 x RCA Composite Video Out 1 x BNC Video Out 1 x LANC 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.70 lbs - Not including lens hood and eyecup |
| Dimensions: | 7.60" Height x 6.40" Width x 15.50" Depth |
| Additional Specifications | |
| Exposure Control: | Manual Program AE Shutter Priority Aperture Priority |
| Microphone Technology: | Electret Condenser |
| Viewfinder Type: | Electronic |
| Product Model: | XH A1S |
| Product Series: | XH |
| Brand Name: | Canon |
| Maximum Image Resolution: | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| Effective Image Resolution: | 4.7 Megapixel |
| Effective Video Resolution: | 4.7 Megapixel |
| Total Camcorder Resolution: | 5 Megapixel |
| Maximum Video Lines: | 1080 |
| Interlaced Scan: | Yes |
| Progressive Scan: | Yes |
| Memory Card Type Include: | Secure Digital (SD) Card |
| Longest Shutter Speed: | 1/3 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/5000 Second |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 32.50 mm to 650 mm |