Canon 3686B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 3686B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.37 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200 X |
| Filter Diameter: | 43 mm |
| Focal Length: | 6.10 mm to 61 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | miniSD Card |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 0.2 |
| Image Stabilization: | Optical |
| Video Capture Format: | HDV DV |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Interface Connection: | A/V Output Accessory Shoe Component Video HDMI USB - Universal Serial Bus |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 3.2 in |
| Width: | 3.5 in |
| Depth: | 5.4 in |
| Weight: | 1.4 lbs |
| Dimensions: | 3.20" Height x 3.50" Width x 5.40" Depth |
| Additional Specifications | |
| Exposure Control: | Manual Programmed AE Shutter Priority Aperture Priority |
| Viewfinder Type: | Electronic |
| White Balance Modes: | Auto Daylight Shade Cloudy Tungsten Fluorescent Fluorescent H Manual |
| Product Model: | HV40 |
| Product Series: | HV |
| Brand Name: | Canon |
| Maximum Image Resolution: | 1920 x 1080 |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| Effective Image Resolution: | 2.8 Megapixel |
| Effective Video Resolution: | 2.1 Megapixel |
| Total Camcorder Resolution: | 3 Megapixel |
| Interlaced Scan: | Yes |
| Progressive Scan: | Yes |
| Longest Shutter Speed: | 1/500 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 53 mm to 530 mm |
| Product Line: | VIXIA |