Canon 3249B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 3249B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 3 |
| Image Sensor Size: | 0.33" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Filter Diameter: | 72 mm |
| Focal Length: | 5.40 mm to 108 mm |
| Video Recording | |
| Minimum Lux Rating: | 3 |
| Image Stabilization: | Optical |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| Video Capture Format: | HDV DV |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1440 x 1080 |
| General Features | |
| Additional Features: | Viewfinder |
| Interface Connection: | A/V Input A/V Output S-Video XLR |
| LCD Screen Size: | 2.40 in |
| Dimensions | |
| Height: | 8.7 in |
| Width: | 8.9 in |
| Depth: | 19.5 in |
| Weight: | 5.50 lbs |
| Dimensions: | 8.70" Height x 8.90" Width x 19.50" Depth |