Canon 3380B003 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 3380B003 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.16" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 37 X |
| Digital Zoom: | 2000 X |
| Filter Diameter: | 30.50 mm |
| Focal Length: | 2.60 mm to 96.20 mm |
| General Features | |
| Additional Features: | Viewfinder |
| Interface Connection: | A/V Output |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 3.5 in |
| Width: | 2.6 in |
| Depth: | 4.8 in |
| Weight: | 13.40 oz - excluding battery 15.20 oz - fully loaded |
| Dimensions: | 3.50" Height x 2.60" Width x 4.80" Depth |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Optical Drive Memory Card DVD |
| Video Capture Format: | SD |
| Minimum Lux Rating: | 1.3 lux |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Additional Specifications | |
| Exposure Control: | Program AE Shutter Priority |
| Viewfinder Type: | Electronic |
| White Balance Modes: | Auto Daylight Tungsten Manual |
| Product Series: | DC |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| Effective Image Resolution: | 0.5 Megapixel |
| Effective Video Resolution: | 0.5 Megapixel |
| Total Camcorder Resolution: | 0.7 Megapixel |
| Longest Shutter Speed: | 1/500 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 45.80 mm to 1695 mm |