Canon 4063B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 4063B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.385 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Filter Diameter: | 58 mm |
| Digital Zoom: | 200x |
| Focal Length: | 6.40 mm to 64 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage SD Card SDHC Card |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Minimum Lux Rating: | 0.3 |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-in Light |
| Interface Connection: | A/V Output Component Video HDMI USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 64 GB |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Flash Memory Capacity: | 64 GB |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 2.7 in |
| Width: | 2.8 in |
| Depth: | 5.4 in |
| Weight: | 1.1 lbs |
| Dimensions: | 2.70" Height x 2.80" Width x 5.40" Depth |
| Additional Specifications | |
| Built-in Memory: | 64 GB |