Canon 6340B002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 6340B002 |
| Product Type | |
| Product Type: | Professional Camcorder |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | Full HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 0.3 lux |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 3.5 in |
| Interface Connection: | A/V Output Audio - Line In 1/8" Mini (3.5mm) HDMI USB - Universal Serial Bus |
| Additional Features: | Viewfinder |
| Power | |
| Power Source: | DC Input |
| Dimensions | |
| Height: | 11.1 in |
| Width: | 7.2 in |
| Depth: | 9.3 in |
| Weight: | 2.25 lbs |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | REACH RoHS WEEE |
| Parent Product Type: | Digital Camera |